X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان
آشنایی با مفاهیم فیزیک - آموزش ریاضی و فیزیک دبیرستان - نمونه سوالات دبیرستان

به نام خدا


قانون سوم نیوتون از جمله قوانین بسیار مهمی است که در پیشرفت بشر تاثیر چشمگیری داشته استhttp://s1.picofile.com/file/6327266596/shuttle_endeavour_liftoff17.jpg
نیرو ها و برهم کُنش ها


هنگامی که شما به دیوار یا درخت تکیه می دهید در حال وارد کردن نیرو به دیوار هستید اما این را باید بدانید که همانطور که شما به دیوار نیرو وارد می کنید ، دیوار نیز به شما نیرو وارد می کند که این نیرو دقیقا برابر با مقدار نیرویی است که شما به دیوار وارد می سازید اما جهت این نیرو مخالف جهت نیروی شماست به همین دلیل این دو یکدیگر را خنثی میکنند. این دو زوج نیرو را نیروی کنش و نیروی بر هم کنش می نامیم.


به طور دقیق تر کنش وقتی است که در دو جسم  آ و ب (( آ بر ب نیرو وارد کند )) و واکنش ( بر هم کنش ) صرفا نیرویی است که (( ب بر آ وارد میکند )).
قانون سوم نیوتون


شما نمی توانید بدون لمس کردن لمس شوید . به طور مثال اگر شما درختی را لمس می کنید آن درخت نیز شما را لمس میکند ! این قانون سوم نیوتون است او قانون خود را به صورت زیر تعریف نمود: 


هرگاه جسمی بر جسم دیگری نیرو وارد کند ، جسم دوم نیز نیرویی برابر و با علامت مخالف بر جسم اول وارد می کند.


اگر یکی از نیرو ها را کنش و دیگری را واکنش ( بر هم کنش ) بنامیم در این صورت قانون سوم را میتوانیم به صورت زیر نیز تعریف کنیم :


همواره واکنشی برابر و با علامت مخالف در برابر هر کنش وجود دارد.


مثال های بسیاری درباره ی قانون سوم نیوتون وجود دارد برای آشنایی بیشتر به این مثال ها توجه کنید:


1) موشکی که در حال پرواز است به گازی که از آن در حال خروج است نیرو وارد می کند و همچنین گاز در حال خروج نیز به موشک نیرو وارد میکند.( در آینده درباره ی نحوه ی پرواز موشک و هواپیما بیشتر صحبت خواهیم کرد)


2) هنگامی که توپی را به سوی زمین رها می سازید زمین این توپ را به سوی خود می کشد ، اما جالب است این را هم بدانید که توپ نیز زمین را به سوی خود می کشاند.


در آینده درباره ی دستگاه صحبت خواهیم کرد این مبحث بسیاری از ابهاماتی را که برای شما پیش آمده است را برطرف می کند.


0 نظر
پرطرفدارترین مطالب :
ssss
ssss
ssss
آمار سایت
بازدیدکنندگان: 390036

Google PageRank Checker
[ طراح قالب : نایس اسکین ]